Tworzywo sztuczne - pojęcie funkcjonuje obok często spotykanego określenia potocznego "plastik".
Segregując odpady, dbamy o środowisko głównie dlatego, że zmniejszamy ilość odpadów które trafiają na wysypiska. Pamiętajmy jednak, że odpady takie jak plastiki to surowiec wtórny, które ze względu na swoją wartość w ogóle nie powinny na nie trafiać. To jeden z niewielu surowców, który nie tylko można powtórnie przerobić poprzez odzysk na nowe wyroby (wówczas zaoszczędzone zostają zasoby ropy naftowej z których produkuje się tworzywo pierwotne) ale również odzyskać zmagazynowaną w nim energię, wykorzystując go do produkcji paliw alternatywnych a wtedy zasoby naturalne chronione są w sposób bezpośredni. Aby było to możliwe plastikowy odpad musi zostać zebrany, a o to może zadbać każdy prowadząc segregację na co dzień.
W celu uproszczenia recyklingu tworzyw sztucznych został wprowadzony przez Society of the Plastics Industry Inc (USA)' w 1988r. kod oznaczania tych tworzyw. Poniższe symbole ułatwiają ich sortowanie w sortowniach odpadów oraz dodatkowo informują też konsumentów z jakim tworzywem mają do czynienia.
Jeżeli masz pewność, że dany produkt jest wykonany z tworzywa bądź zauważysz na nim powyższy znak – pamiętaj utylizując go o wrzuceniu do pojemnika z napisem – „plastik”.